12.5 kg külçe altını cam kafesin içinden çıkarırsan senin olur.. Yaratıcı reklamlar


12.5 kg külçe altını cam kafesin içinden çıkarırsan senin olur.. Yaratıcı reklamlar

Televizyonda, internet ortamında ya da sokakta gördüğümüz neredeyse tüm reklamlar, birçok açıdan birbirlerine benziyorlar.

Ve bu da bu reklamların akılda kalıcı olmasının önüne geçiyor. Ancak ülkemizde pek örneğine rastlamadığımız yaratıcı gerilla pazarlama faaliyetleri, bu işlerin aslında nasıl yapılması gerektiğini bizlere çok güzel bir şekilde gösteriyor. Bu videoda dünyanın en yaratıcı ve dikkat çekici reklam fikirleri ile karşınızdayız.

Altın çıkarma yarışması son dönemlerde artan ilginç bir yarışma ile başlıyoruz. Bu viral yarışma o kadar çok dikkat çekti ki pek çok ülke de yapılmaya başlandı.

Değişen süreler ile birlikte sizden istenilen tek şey külçe altını camdan çıkarmak.. Eğer bunu başarırsanız 400.000 dolar değerindeki bu külçe altın gerçekten de sizin oluyor. Her ne kadar ilk başta kolay gibi olsa da o camın deliğinde altını çıkarmak hiç kolay değil. Ağır olmasının yanı sıra deliğin de ancak bir elin girmesi yarışmayı daha da çok zorlaştırıyor. Pek çok yarışmacı sırf altını almak için bileğini bile sakatladı fakat yine başarılı olmadı. Her ne kadar imkânsız olsa da bunu başaran bazı kişiler oldu. İstanbul’da da bunun benzeri olan bir yarışma yapıldı. Binlerce insan denedi fakat hiç kimse başarılı olamadı. En sonda ise Kenyalı birinin altını kazandığı ortaya çıktı.

Peki siz olsaydınız bu altını camın içinden çıkarabilir miydiniz?

Survivor billboard itiraf etmeliyiz ki eskisi gibi billboard reklamları çok fazla dikkat çekmiyor. Yine de akıllıca hamleler reklamınızı daha çok duyulmasını

sağlayabilir. Survivor yarışması sadece Türkiye de dünya da çok sevilen yarışma programlarından biri. Bu nedenle dikkat çekmek isteyen yetikleler, jcdecaux  Afrika adlı reklam şirketi ile anlaşma yaptı. Billboard üzerinde survivor da alışık olduğumuz bireysel yarışmalar yer alıyordu.

Yarışmalarda pek çok insan yarışırken etrafta bulunan yüzlerce insan ise büyük ilgi ile takip etti. Survivior yarışmasının daha çok duyulmasını sağlayan reklam çalışması sosyal medya da büyük yankı uyandırdı. Kazanan kişiler ödül kazandığı için çok mutlu olsalardı bu işten en karlı çıkan ise yaratıcı reklamı planlayanlar oldu.

Angry birds

Gerçek dünyanın en popüler mobil oyunlarından biri olan angry birds canımız her sıkıldığında oynamaya başlarız. Bazen ise unutulur gider. İşte insanlara bu oyunu tekrar hatırlatmak için güzel reklam kampanyaları kullanılabilir.

Abd’nin en büyük telefon şirketlerinden at&t’nin satın aldığı t-mobile’ın hazırladığı reklam filminde angry birds gerçek oldu.

Oyun telefon üzerinden oynandığında eş zamanlı olarak önceden hazırlanmış bir platformda, gerçek bariyerleri yıkması şeklinde tasarlandı. Oynayanların şaşırdığı reklam filmi, internette de izlenme rekorları kırdı.

Sanal alemde uzun süredir konuşulmakta olan bu reklam videosu, etrafta bulunan insanlarında şaşkın ve mutlu anlarını gösteriyordu.

Siz bu çılgın reklam hakkında ne düşüyordunuz ?

Ücretsiz mcflurry

Mcflurry, ülkemizde çok fazla tercih edilmese de Amerika ve Avrupa ülkelerinde çok sevilen bir dondurma markası. Rakiplerinden biraz farklı olmak isteyen mcflurry, yaptığı çılgın reklam fikri ile yazımızda olmayı sonuna kadar hak ediyor. Kim sokakta yürürken billboard reklamında yer alan ücretsiz dondurmaları almak istemez ki. Reklam panosu sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde açılıyor.

O anlarda ise tam 100 adet bardak dağıtılıyor. Bardakları ilk kapmayı başaran insanlar, ücretsiz bir şekilde dondurma keyfi yapıyorlar. Şanslı olmayanlar ise diğer gün gelip bekleyebiliyor. Akıllı reklam panosu sıcaklığın artmasında sonra açılması

ister istemez insnaların dondurma yemesine büyük teşvik ediyor. Böyle akıllı reklamların çoğalması ister istemez her iki tarafı da çok mutlu ediyor.

Egzersiz otobüs durağı

Bu reklam kampanyası muhtemelen en çok spor seven insanların hoşuna gidecek. Otobüs durakların sıkıcı olduğu bilinen bir gerçek.

Her gün araba beklemek zamansızın boşa gitmesine neden oluyor. Spor markası olan reebok, insanları spora teşvik amacıyla dikkat çekici bir reklam çalışmasına imza attı. Otobüs duraklarına yerleştirilen reklam panolarında insanların kaldırması için ağırlık konuldu. Kendini ne kadar güçlü olduğunu test emek isteyen pek çok insan reklama ayak uydurdu. 7 den 70 e herkesin beğenisi kazanan reklama çalışması,

internet dünyasında en çok konuşulan konulardan biri oldu. Türkiye de böyle bir reklam panosu olması sizce iyi bir fikir olabilir mi?

Nesacafe oyunu

Nesacafe, ister soğuk olsun isterse sıcak olsun dünyanın her yerinde devleşen bir kahve markası. En büyük gelir kaynağında biri olan Japonya’da akıllı bir reklam yaparak Japonları bile kendilerine hayran bıraktılar. Metro istasyona kurulan dev bir ekranda nesfanenin düzenlediği bir oyun hazırlandı. Teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılan bu reklam çalışmasında, yapmanız gereken tek şey ayak hareketlerinizle ekrandaki kahve bardağını doldurmak. Daha sonrasında ise aldığınız puana göre otomat makinesi size ücretsiz kahve ısmarlıyor. Bu oldukça zekice.

Kahvenin bağımlılık yaptığını düşünürsek bu reklam çalışmasının amaca ulaştığını söyleyebiliriz.

Red bull pinball oyun makinesi

Yaratıcı reklam çalışmaları ile bilenen jcdecaux norveç firması bu kez red bull için devreye girdi. İnsanların daha çok ziyaret ettiği alanları tercih eden firma, izin aldığı yerlerde eğlenceli bir oyun makinesi kurdu. İnsanların klasik oyunu sevdiğini çok iyi bilen firma, pinpall oyunun gerçek ve daha renkli halini red bull adıyla kurdular. Hem oyun oynarken eğlenmek, hem de red bull içeceğini tatmak isteyenler reklama büyük ilgi gösterdiler.

Doğru zamanda doğru nişan alanlar yüksek puanlar elde edip ücretsiz içecek sahibi olabiliyorlar. Oldukça rekabetçi olan ortam da insanlar birbiriyle yarışa girerken bazı yerlerde uzun sıra kuyrukları oluştu. Yeni içki reklamını red bull bu akıllı hamlesi ile televizyondan daha fazla insanalar duyurmayı başardı.

B-monster boks makinesi

insanları boks kurslarına teşvik amacıyla yola çıkan b-monster, Japonya metro istasyonlarında sırdan reklamların aksine insanların zaman geçirebileceği boks makinesi ve torbasını koydular. Gerçek bir boks ringini adeta metroya getşiren b-monster, boksu merak eden insnalar içinde büyük bir şans sağladı.

Kendi gücünü test etmek isteyenler ise boks torbasına vurmaktan hiç çekinmediler. Kısacası reklam çalışması hem metro da hem de internet aleminde çok ses getirdi. Bok makinensin bir büyük hali diyebileceğimiz bu makine, evde işe ve ya okula gidenler için çok iyi stres atma kaynağı oldu. İşaret edilen yere sert vurmanız yeteli olacaktır: aldığınız puan sizin ne kadar güçlü olduğunu gösterecektir.

Yeraltı müzesi

Daha önce yer altı müzesini görmüş müydünüz ? Senin şehrinde muhtemelen yer altı olarak sadece metro var. Bildiğiniz gibi

metro istasyonlarında insanları eğlendirmek için çalışan pek çok müzisyen ver sokak sanatçısı yer var.

Kfc ise Çinlilerin takdirini toplamak için yer altına ulusal bir müze kurdu. Müzede çin tarihini anlatan ve kimilerini duygulandıran eserler var. Bunun yanı sıra kfc reklam panosunda ise Japon imparatorluklarını anlatan animasyonlar da büyük beğeni topladı.

Çin kültürü ile çok fazla dikkat çekmeyi başaran kfc, daha sonrasında ise yine Çin tarihini anlatan oyun bile hazırladı.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu reklam çalışması sayesinde dükkânın önünde yüzlerce insan birikti .

Dolly dimples pizza

Yine başarılı düşünülmüş bir reklam çalışması ile devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi evlere sipariş götüren pek çok pizza firması var.

Çoğunluğun ortak yönü oldukça hızlı olmaları. İnsanların otobüs duraklarında ne istediğini çok iyi bilen bir pizza markası, değişik bir yöneteme başvurdu. Reklam panosunda konuşulabileceğiniz bir sistem hazırlandı. İlk başta ne olduğu anlaşılmıyor fakat düğmeyi çevirdikleri an çıkan seste bu soğuk havalarda sıcak pizzayı ayağınızı getirebileceğini söylemekteler. İlk başta inanmasalar da daha sonrasında hazırlanan pizza gerçekten 15 dakika içinde otobüs durağına geliyor. Soğuk havada aç bekleyen insanlar için büyük bir fırsat tanıyan firma, bu sayede gönüllere de taht kurmayı başardı.

Milka kaydırağı

Geçmişe gri dönmek imkansız ancak mutlu bir an geçirmeyi kim istemez ki.

Dünyanın en çok çikolata üreticisi olan milka, alışveriş merkezine devasa bir kaydırağı kurdu. İsteyen çikolatası alıp giderken, isteyende özgürce burda kaymanın keyfin doyasıya çıkardı. Milka insanların mutlu olduğu bu baları da fotoğraflamayı unutamadı.

Çektiği fotoğrafları hem sahiplerine veren milka, bu fotoğrafları saha sonrasında reklam panolarında kullandı. Pek çok insan muhtemelen bir reklam yüzü olacaklarını asla tahmin edemezlerdi.

Müzik otobüs durağı

Kabul edelim ki teknoloji ve müzik olmadan hayatımıza devam etmek nerdeyse çok zor. İlk başta uzaktan dinleyebildiğimiz müzikler zamanla kulaklık haline geldi. Daha sonrasında ise pek çok yeni müzik

dinleme araçları ortaya çıktı. Macaristan da bir otobüs durağında kurulan bu sistem de insanlar sıkıcı beklemek yerine istedikleri zaman kulaklık takıp müzik dinleyebiliyorlar. Özellikle müzik seven insanlar için devrim niteliğinde bir reklamcılık pazarı diyebiliriz.

Coca-cola bilgi

insanların bilgi yarışmalarını çok sevdiğini çok iyi bilen coca cola, size sorduğu soruları cevabını istiyor. Ancak sorular çok zor değil sadece 2 seçeneğiz var. Evet ya da hayır. Soruyu doğru bildiğiniz takdirde coca cola size ücretsiz bir kola veriyor.

Ne dersiniz ? Sizce denmeye değer mi ? Görüleriniz yorumlar kısmında yazabiliniz .Bir başka yazıda görüşmek üzere şimdilik hoş çakalın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
0
OHA
Korkunc Korkunc
0
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı