BİLİMSEL OLARAK İMKANSIZ GÖRÜLEN DÜNYADAKİ EN GERÇEK 10 YER


Küçükken sadece dünyanın 7 harikasını olduğunu öğrenebiliriz. Ancak dünya da inanılmaz diyebileceğimiz pek çok yer mevcut. Neredeyse yabancı görünen yerler, sanki başka bir gezegene aitmiş gibi görünürler. Bunlar, bilim adamlarının nasıl oluşabileceklerini anlamak için mücadele etmek zorunda kaldıkları yerlerdir. Gelin bu dünyadan olduğuna inanamayacağınız harika yerlere hep birlikte bakalım.

 1. 1 Kaynayan Nehir - Amazon


  Amazon'un kalbinde yer alan nehir ilk başlarda sadece efsane olarak biliniyordu. Keşfedilmesi ile birlikte kaynayan nehir adını alan bu yerin sıcaklığı 93 dereceyi bulabiliyor. Kaynayan Nehir bir diğer özelliği ise içine düşen her canlıyı öldürebiliyor. Bölgedeki insanların inanışlarına göre bu nehir muazzam bir güce sahip. Birçok uzmanın "gerçek olması imkansız" dediği Kaynayan Nehri yer bilimci Andres Ruzo, Peru'nun derinliklerinde bulunmuştu.

 2. 2 Movile Mağarası - Romanya


   Mağara ilk kez, 1986 yılında keşfedilmiştir. Giriş yasaklı ve sadece özel izin ile girilebiliyor. İlginç canlıların bulunduğu bu mağara da  5,5 milyon yıldır kapalı bir alanda sıkışmıştır. Mağaradaki hava bizim kullandığımız havanın yüzde 20'sine oranla yüzde 10 oranında oksijen bulunuyor. Mağarada bulunan 48 tür canlının 33'ü mağaraya özgü olduğu tespit edildi. Çoğu canlının gözleri olmadığı tespit edildi. Çünkü mağara kapkaranlık, canlıların kendi yollarını bulmak için uzun antenleri olduğu tespit edildi.

 3. 3 Nidd Nehri - İngiltere


  İngiltere Knaresborough yakınlarında bulunan ilginç bir nehir Nidd Nehri. Bölgenin turistik, en eski doğa harikası yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.Burada bir devin kafatasını andıran ilginç bir kaynak var.Bu kaynağa ne değerse değsin; Yapraklar, dallar, hatta ölü hayvanlar bile kaynağın suyu ile temas ettikten belli bir süre sonra taşa dönüşüyor.Zamanında bölgede yaşayan insanlar taşa dönüşmekten korktukları için kaynağa yaklaşmıyorlarmış.Efsaneye göre nehrin şeytan tarafından lanetlendiği düşünülüyormuş.

 4. 4 Karaçay Gölü - Rusya


  Rusya’nın doğusunda yer alan Ural Dağlarının eteklerinde ki göl Karaçay, dünyanın en kirli yeri. Ve bu kirlilik ölümcül boyutlarda okadar kirli ki havasından bir saat solumanız bile vücudunuza ölümcül derecede radyasyon almanıza neden olarak sizi öldürüyor. Gölün içinde bulunduğu kirlilik 1940lar Sovyetler Birliğinden miras. O dönemlerde kendi atom bombasını üretmek için kurduğu gizli nükleer silah fabrikası Mayak’ın atıklarını Karaçay gölüne dökerek ölümcül bir kirliliğe sebebiyet vermiştir.

 5. 5 Green Lake - Avustralya


  Bir göle dalış yaptığınızda  neler görmeyi beklersiniz? Bulanık bir su, yapışkan kumlar, uzun ve ayağa dolanmaya meraklı bitkiler, Green Lake, aslen Tragoess’de yer alan bir park. Yılın 45 günü hariç burada en fazla bir, iki metre derinliğinde bir su birikintisi var ve insanlar parkta ve bu birikinti çevresinde yürüyüşler, piknikler, kuş gözlemleri yapıyor. Taki haziran başından temmuz ortasına dek. Green Lake’in 10 metreye kadar varan derinliği tamamen görülebilir bir halde. Bu sayede diğer 10,5 ayda park mobilyası olarak kullanılan yürüyüş yolları, ahşap köprüler, banklar net bir şekilde görülebiliyor.

 6. 6 Casorzo’nun İki Ağacı - İtalya


  Casorzo’nun İki Ağacı olarak bilinen yeşil mucize, dut ağacının üzerinde yetişen vişne ağac sayesinde yaşandı. Bölgede yaşayan kimse kiraz ağacının nasıl dut ağacının üzerinde yaşamayı başardığını bilmiyor. Kasabada yaşayanların teorisi ise bir kuşun vişne ağacı tohumunu dut ağacının üzerine bıraktığı yönünde. Normalde iki ağacın bir arada yetişmesi sık olmasa da görünen bir durum. Fakat Bialvero de Casorzo’yu bu kadar özel yapan daha önce bu durumdaki iki ağacın hiç bu kadar büyümüş olmaması. Genelde parazit ağaçların
  bodur kalması beklenirken, vişne ağacı kendine muazzam bir yer elde etmiş durumda.

 7. 7 Kawah Ijen volkanı - Endonezya


  Kavurucu sıcaklıkları tanımlarken “Kızıl ateşi” ve “Beyaz ateşi” duymuşsunuzdur. Peki “Mavi alevi Endonezya’nın Kawah İjen Volkanı’nda gerçek üstü bir renk tonu var. Bu volkanın lavı geceleri “Mavi ton”a bürünüyor. Yanardağ büyük miktarda saf Kükürt içeriyor, bu nedenle mavi menekşe gibi yanıyor. Kayalık yamaçlarda sıcaklık en az 239 fahrenheit, çevresi de çok yüksek toksik madde ile çevrili.

 8. 8 Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı - Brezilya


  1,550 kilometrekarelik bu parkı her yıl 60.000 turist ziyaret ediyor. Benzersiz bir ekosistemi bulunan parkta hilal şeklindeki kum tepeleri rüzgar veya okyanus akıntıları sonucu oluşuyor ve 40 metre yüksekliği bulabiliyor. Yoğun yağış döneminde kum tepeleri arasında biriken su lagünler oluşturuyor ve eşsiz bir manzara yaratıyor. Ocak-Haziran ayları arasında görülen yağışlar kum tepelerinin aralarını suyla dolduruyor ve bazen lagünler birbirlerine ufak derelerle bağlanabiliyor. Ziyaretçiler bu doğal havuzda yüzen binlerce minik balığı görmek için şnorkelle dalış yapabiliyor.

 9. 9 Antarktika'nın Kan Şelalesi  Antarktika'da bulunan bu kan kırmızısı şelale, ilk olarak 1911 yılında keşfedildi.Antarktika'nın Taylor Buzulu'nda yer alan bu şelale, devamlı bir akış halinde ve suyu Bonney Gölü'ne karışıyor.Bilim insanları uzun seneler boyunca suya bu rengi verenin kırmızı yosun olduğunu
  düşündüler.Fakat daha sonra elektromanyetik alıcılar vasıtasıyla Kan Şelalesi üzerinde yapılan taramalar, şelalenin altında çok daha büyük bir yeraltı su kaynağı bulunduğunu ortaya çıkardı.Yapılan araştırmalar, 5 milyon yıl önce deniz seviyelerinin yükseldiğini ve  Doğu Antarktika'yı sular altında bıraktığını; bunun da tuzlu bir göl oluşumuna yol açtığını gösteriyor.Kan şelalesinin kaynağında bulunan bu göl, normal deniz suyundan 3 kat daha tuzlu ve donması mümkün değil

 10. 10 Catatumbo şimşekleri - Venezuela


  Venezüela’da bulunan Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü’nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 160 gece boyunca, her gece 10 saat boyunca şimsekler
  çakıyor. Bu şimşeklerin oluşmasının sebebi ise And Dağlarından gelen rüzgarlar ile bölgenin bataklıklarından yükselen metan gazı olarak açıklanıyor. Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor ve bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak kabul ediliyor. Şimşek fırtınası 400 km mesafeden izlenebildiği için gemiler yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
2
OHA
Korkunc Korkunc
3
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı