Çernobil Nükleer Felaketi Nedir ?


Çernobil Nükleer Felaketi Nedir?

1986 yılında insan eliyle yapılmış olan en büyük felaket olan Çernobil Felaketi günümüzde olumsuz etkisini hala sürdürmekte ve bölgede herhangi bir insanın yaşamını sürdürmesi yasaktır. Şimdi sizlere Çernobil hakkında daha önce duymadığınız bilgileri ve felakettin neden olduğu yıkımın büyüklüğünü daha rahat anlamanız için örnekler vereceğiz.

 

 

 

 

 1. Felaketi Ukrayna otoritesi patlamadan 2 gün boyunca saklamaya çalıştı fakat bu girişimi başarısız olunca dünya ile bu durumu paylaşmak durumunda kaldı. Felaketin etkisinin ve kayıpların bu kadar büyük olmasının en büyük nedeni yetkililerin felaketi saklamaya çalışması ve yaşam alanlarından insanları tahliye etmemesidir. Yetkililerin sakladığı bu sırrı İsveç’teki Forsmark Nükleer Santrali’nde bulunan radyasyon detektörünün patlaması bozmuştur ve bu Nükleer santral, Çernobil’den tam olarak 1100km uzakta bulunmaktadır.
 2. Çernobil Nükleer Santrali’nde 4. Reaktörün patlaması ile oluşan felakette itfaiyeciler yangını söndürmek için saatte 300 bin ton su kullanmışlardır. Fakat yangını söndürmeye çalışırken bu kadar yoğun su kullanımı birinci ve ikinci reaktöre de su sızmasına ve başka bir felaket oluşmasından korkulduğu için helikopterle Reaktör 4’ün üzerine 5 bin ton kum, kil, bor dolomit ve kurşun dökülmüştür.
 3. Reaktör 4 den etrafa saçılan radyoaktif maddeleri temizlemek için ay arama robotları kullanılmaya çalışılmış fakat robotlar yüksek radyasyondan etkilenip bozulduğu için insan eli ile temizlenmiştir.
 4. Reaktör 4’ün neden payladığı hala sırrını korumakta ve çeşitli teoriler üretilmektedir. Çernobil dizinde ise bu teorilerden birisi işlenmiştir.
 5. Çernobil felaketinden sonra orada bulunan biyolojik yaşamlarda mutasyonlar görüldü ve en belirgin sonucu canlıların normal boyutlarından oldukça fazla büyük olmalarıydı.
 6. 11 Ekim 1991 de yılında Reaktör 2’nin Türbin salonunda bir patlama daha oldu ama neyse ki radyoaktif bir sızıntı gerçekleşmedi.
 7. Bölgede yıllar sonra radyoaktif sızıntıya adapte olmuş bitkiler yetişmeye başladı ve ortama adapte oldular.
 8. Çernobil bölgesi 20.000 yıl boyunca yaşama elverişli olmayacak fakat gezmek isterseniz belirli bir ücret karşılığı rezervasyon yapabilirsiniz.
 9. Eğer Çernobil bölgesinde gezmeyi düşünüyorsanız hiçbir yere dokunmamalı vücudunuzu kapatacak giysiler giymeli ve gezi sonunda bu giysilerinizden kurtulmalısınız.
 10. Bölgede radyasyon ile beslenen mantar türemiştir ve radyasyonu emmesi için kenevir yetiştirilmektedir.
 11. Çernobil bölgesinde felaketi yaşamış insanlar için günümüzde ailelerine hala para ödemektedir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
0
OHA
Korkunc Korkunc
0
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı