Duvarda USB Bulursanız, Ona Dokunmayın ve Hemen 155’i Arayın


412
412 Beğeni

Hayatımızın tamamına entegre olmuş durumda, sabahtan akşama kadar olabildiğince teknoloji ile yakın olmaya çalışıyor ve hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz. Ancak gündelik hayatta yeni çıkan pek çok kurnazlıklar ve ya hataların sonucu bize pahalıya patlayabiliyor. Eğer sizde dikkat etmeniz gereken hususların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bu içeriği dikkate almalısınız.

5 – USB Bellek

Sokakta, yere ve ya duvarda bulduğunuz USB’ye kesinlikle dikkat edin. Birini düşürdüğünü düşünüpte bunu kullanmak isterseniz bir daha düşünün. Mutlaka sokakta ve ya duvarda bulduğunuz bir USB’nin içinde ne olduğunu veya çalışıp çalışmadığını merak edip kullanacaksanız biraz dikkat etmenizde fayda var. 

 

Ancak Hollanda da yaşanan bir olay aslında hiç yaklaşmamız gerektiği gösteriyor. Hollanda’da bir park alanında bir USB bellek bulunuyor. Bulunan USB bellek DSM adındaki bir kimya şirketinde açılıp içine bakılıyor. İçinden çıkanlar ise, belleği inceleyenler tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. USB’yi parka bırakan kötü niyetli korsanlar, USB’nin içini ağzına kadar trojan ile doldurmuşlar. 

Bu tehlikeli USB bellek, şirketin IT departmanında  inceleniyor. USB’yi bulan otopark görevlileri cihazı IT departmanına getirene kadar herhangi bir yerde kullanmamış olması, olası bir tehlikeyi önlemiş oldu. Belki şirket içerisinde bir bilgisayarda kullanılsa, şirket içindeki pek çok bilgi alınabilecekti. Teknoloji geliştikçe, bilgisayarlardan verilerin çalınma taktikleri de gelişim gösteriyor. Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin.

4 – Açık Wi-Fi

Kafelerde, Lokantalarda ya da farklı mekanlarda bağlandığınız şifresiz ağlar sizi sanal korsanlar için açık hedef haline getirebilir. Mümkün olduğu kadar ortak Wi-fi kullanmamaya çalışmanız sizi tehlikelerden biraz daha uzak tutacaktır. Bir sanal ağ hizmetinden VPN kullanmanız sizi bu tehlikelerden bir nebze kurtacaktır.

Siber korsanların halka açık ağlara çokça saldırdığı artık bir sır  değil çünkü bir çok Wi-Fi ağına herhangi bir kişinin erişmesi çok kolay. Kişisel veya kurumsal pek çok özel bilginin bu ağlar kullanılarak gizlice ele geçirilmesi oldukça basitken onları geri almaya çalışmak ise bir hayli zor.

3 – Facebook

Hırsızların, en sevdiği mecranın Facebook olması, insanların ev adresini yazabilecek kadar saf olması. Hırsız gelip benim evime mi girecek diye düşünmeyin. Tatile çıktığınızı yine Facebook’tan görünce, içinde kimsenin bulunmadığına emin oldukları evinizde, günlerce keyif sürüp, sonra da tüm değerli eşyalarınızı alıp gidi verirler.

Sizin başınıza bunun daha önce gelmemiş olması, bu yöntemin popüler olmadığı anlamına gelmiyor. Avrupa’da ve ABD’de benzer yöntemle soyulan çok insan olduğunu unutmayın.

2 – Kredi Kartı

Kart kullanıcıları, birkaç basit adımla kartlı ödeme işlemlerini daha güvenli hale getirebilir. Ancak dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. ATM’lerde işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almayın, işlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız derhal polisi arayın. Ne yazık bu yöntem yüzünden mağdur olan pek çok insan var. Ayrıca ATM’de şifrenizi girerken dışarıdan görünmemesine özen gösterin.

1 – Telsiz ve İletişim Ekipmanları.

Yerde şahet telsiz gibi bir şey bulursanız, bu telsizin sahibi olan herhangi bir kolluk kuvveti ile sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bir kayak pistinde, metroda ya da bir alışveriş ve eğlence merkezinde bir telsiz bulursanız, cihazı personelden birine vermeniz en doğru olanıdır. Başka bir seçenek de polisi aramak ve onları cihazın yeri hakkında bilgilendirmektir. çalıntı olması halinde  uzun süreli yanınızda bulundurduğunuzda hırsızlık suçlamasına dahli kalabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

412
412 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
4
OHA
Korkunc Korkunc
1
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı