HER GÜN AÇ KARINA SARIMSAK YERSENİZ. BAKIN VÜCUTTA NELER OLUYOR ?


Yüz yıllardır bilinen ve dünya çapında neredeyse her kültür tarafından kullanılan sarımsak, aslında yemeklere tat katan bir baharattan çok daha fazlasıdır. Ancak insanlar sırf kötü koktuğunu düşündüğü için bu şifalı ve doğal ilaçtan uzak duramayı tercih ediyor. Sarımsak, içerdiği bitkisel gıdalar ve kükürt sayesinde yüzyıllardır çeşitli hastalıklarla savaşmak için kullanılmaktadır. Bu yüzden sarımsağın sırf vampirleri değil, hastalıkları da uzak tuttuğuna inanılır. Gelin sarımsağın saymakla bitmeyen faydalarına hep birlikte bakalım.

SARIMSAK DOLAŞIMA İYİ GELİR

Sarımsak, homosistein seviyelerini düşürmede önemli bir rol oynayan B vitamini açısından zengindir. Homosistein damarların sıkılaşmasına yol açarak çeşitli sorunlara neden olur: Yüksek homosistein seviyeleri kan kıvamınızın koyulaşmasına ve pıhtı oluşmasına neden olur. Trombus yani damar içinde pıhtı oluşması riski artar. Kanınızdaki homosistein seviyeleri ne kadar  yüksekse, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz de o kadar fazladır. Aç karınla yemek bu sorunlarla savaşmanıza yardımcı olur.

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Bu güçlü antibiyotik çok uzun süredir kullanılmaktadır ve her gün bir diş sarımsak yemek sağlığınız için çeşitli şekillerde faydalı olacaktır: Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Minör enfeksiyonları iyileştirir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı ve grip ile savaşmanıza yardımcı olur.

KARACİĞER İÇİN SARIMSAK

Her şeyden önemlisi, sarımsak detoksu destekler. Bedeninizin toksinleri, parazitleri, cıva gibi ağır metalleri ve karaciğerinizin  işleyemediği ilaç kalıntılarını atmasına yardımcı olur. Sarımsak A B ve C vitaminleri açısından zengindir ve bunların  hepsi karaciğer fonksiyonlarına iyi gelir.

Sarımsak, enflamasyonla savaşmaya yardımcı olduğundan, eğer yağlı karaciğer  rahatsızlığınız varsa sizin için çok sağlıklı bir seçenektir. Sabahları göz altlarınızda morluklar, şişmiş bir yüz ve ağzınızda kötü bir tatla uyanıyorsanız, karaciğeriniz aşırı yüklenmiş olabilir. Bu durumda sarımsak size yardımcı olabilir.

ETKİLİ BİR DEKONJESTANDIR

Eğer sizinde her üşüttüğünüz de akciğerleriniz balgam ve mukus ile doluyorsa, sarımsak size çok yardımcı olabilir .Sarımsak akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde etkili doğal bir dekonjestan ve antibiyotiktir. Sinüzit rahatsızlığınız veya kötü bir öksürüğünüz varsa, sarımsak ile basit bir şurup veya sprey hazırlayabilirsiniz.

CİLT BAKIMI

Bu sarımsağın ilginizi çekebilecek sıradışı bir özelliğidir: Her gün aç karınla bir diş sarımsak yediğinizde, cildinizin daha güzel, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlarsınız. Sarımsak cildinizi koruyup, yenilenmesini sağlayan antioksidanlar açısından zengindir.

Hücrelerin kendisini yenilemesini tetikler ve akne ile savaşır. Sarımsağın bu özelliklerinden faydalanmak için tek yapmanız gereken şey, sabahları aç karınla bir diş sarımsak yiyip üzerine bir bardak su içmektir.

KOLESTEROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜRÜR

Sarımsak kalp ve damar sağlığınız için faydalı olan allisin adında bir madde içerir. Bu maddenin etkisi o kadar güçlüdürki, günde bir diş sarımsak yemek kolesterol seviyenizi %9 oranında düşürmeye yeter.

Bu konu üzerinde yapılan  çeşitli çalışmalar aynı sonucu göstermektedir. Shandong Üniversitesi, Toksikoloji Enstitüsünün yaptığı çalışmalar, sarımsağın kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisinin göz ardı edilemeyecek derecede olduğunu göstermektedir.

DEMİR EKSİKLİĞİ

Hayatınızın bir noktasında demir yetersizliği çekebilirsiniz. Bu durumla baş etmek için günlük beslenme düzeninize biraz sarımsak ekleyebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi hastalıklara karşı korur. Kan sağlığınıza iyi gelir, çeşitli mineral ve vitaminleri almanızı sağlar. Sarımsak bedeninizin gastrik sıvı üretimini arttırarak sindirime iyi gelir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİZE İYİ GELİR

Bedeninizin iyiliği için her şeyi dengeli tüketmelisiniz. Bazı kişiler bir iki diş sarımsak yedikten sonra kendilerini biraz  rahatsız hissedebilir ancak sarımsağı her sabah aç karınla alternatif bir ilaç olarak tüketmeye başladığınızda hem kısa sürede etkisini görecek.

Hem de zaman içerisinde buna alışacaksınız. Mide asidi üretimini arttırdığı için besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar. Karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını arttırır.

6 diş kavrulmuş sarımsak yerseniz, 2 ila 4 saat içinde vücudunuz sarımsağın içindeki faydalı maddelerden istifade etmeye başlar. Özellikle, sarımsağın antioksidan özelliği kendini hızlı bir şekilde belli eder ve bu sayede vücudunuz, bir çok hastalığın oluşmasına neden olan serbest radikallerle savaşmaya başlar. Üstelik sarımsak öyle güçlü bir antioksidandır ki yenmesinin üzerinden henüz 2 ila 4 saat geçmişken kanserli hücrelere bile meydan okumaktan çekinmez, mücadelesine hızla başlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
6
OHA
Korkunc Korkunc
2
Korkunc
Aşk Aşk
2
Aşk
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Kızgın Kızgın
1
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı