İnsan Eti Yerseniz Vücudunuzda Neler Olur? Aklınızdan Bile Geçirmeyin !!


Aranızda insan etinin tadını merak edenler oldu mu ?. Zaten merak edilecek bir şey olup olmadığı da meçhul, ancak söz konusu bilim olunca tabii ki pek az şeyin sınırı var. O yüzden gelin, insan etinin tadı nasıl olduğu ve zararlı mı değil mi hep birlikte öğrenelim.

Öncelikle bu konuda bir yorum yapma hakkı olan başlıca kişiler pek tabii ki yamyamlar oluyor. Polinezya’da yaşayan yamyam kabilelere bu soru yöneltiğinde, cevap domuz etinin tadına çok benzediği yönünde olmuş. Alman yamyam katili Armin Weives, yine başka bir Alman katil Fritz Haarmaan ve Leh seri katil Karl Denke de insan etinin domuz etine çok yakın tatta olduğunu belirtmiş. Ayrıc tarihin farklı dönemlerinde yaşamış insan eti yiyen insanların söylediklerine göre tadı sığır etinden daha hafiftir.

Tüm olay etin lezzetinin neye benzediğinde değil tabii ki. Bir diğer soru da insan etinin nasıl göründüğü. Kırmızı mı, beyaz mı? Bu noktada üzerinde durulması gereken konu, kırmızı ve beyaz et kavramlarının ne anlama geldiği.Genelde bunlar, eti pişirmeden önceki rengine göre verilmiş isimler olarak düşünülüyorlar.

Ancak bu yazılı bir kural değil. Et hakkında konuşurken aslında bahsedilen şey hayvanların kas dokusu oluyor. Kaslardaki kırmızı renk, miyoglobin proteinden kaynaklanıyor. Daha da derine inmek gerekirse, ”hem” adı verilen proteinler bu rengi kazandırıyor.

Bir kas hücresinde bu proteinlerden ne kadar çok varsa, rengi de o kadar kırmızı oluyor. Miyoglobinler görevleri neticesinde, her canlı türünde farklı miktarda bulunuyorlar. Örneğin ;

Domuz etinde bir gram kasta 2 miligram,  kuzu etinde 4 miligram, sığır etinde 8 miligram miyoglobin bulunuyor. Tavuk etinde ise miktar 0.5 miligram. Sığır ve tavuk eti arasındaki bu devasa fark da renge yansıyor ve sığır eti oldukça kırmızı renkliyken, tavuk eti soluk bir renkte oluyor. İnsan eti bu bakımdan kesinlikle kırmızı et kategorisine düşüyor.

İnsan eti yemek kelimenin gerçek manasıyla ölümcül! Yeterince pişirilmeden yenen bir insan etinin size kan kaynakları hastalıkları (hepatit, ebola vs.) bulaştırma riski var. Bu düşük bir olasılık gibi gözükse de, insan etinin en sakıncalı ve tehlikeli tarafı prionlarda yatıyor.Prion, yapısı değişmiş bir tür proteine verilen isim. Kendisi yeteri miktarda tehlikeli olduğu gibi, öbür proteinleri de etkileyerek bozulmalarını sağlıyor. Bu tür proteinler enfeksiyona sebep olabildiği gibi, beyin yiyen amip oluşumuna da yol açabiliyor. Prionların en korkutucu yönü ise onlardan kurtulmanın imkansız olması. Bir kez vücuda yerleşen prionlardan kurtulmanın bilinen bir yolu yok.Uzmanlara göre insan eti yiyen insanların syaısı çok az. Özellikle hindistanın Varanasi şehrinde yaşayan ve ölüleri yemeleriyle ünlü Aghori Kabilesi, bunlar arasında en çok bilinendir. Ayrıca Ölülerin yakıldıgı yerlerde yaşayan Aghori’ler ölülerin külleriyle bedenlerini boyuyor. Aghori ‘ler insanın en büyük korkusunun kendi ölümleri olduğuna inanırlar.

Bu yüzden ölümle yüzleşmenin yolunu ölüleri yemek olarak görürler. Kafataslarından su içmeyi kendi inançlarında ölü eti yemek kadar dogal görürler. O yüzden Hindistana gidereniz bu tarz bölgelerden mutlaka uzak durun. Aksi takdirde başınıza çok kötü şeyler gelebilir.

İnsan etinin yanı sıra kan içmek dünyada daha çok yaygındır. Araştırmalara göre dünya genelinde günlük yaşamını sürdüren binlerce insan insan kanı içiyor. Bilim insanları ise neden bu kişilerin insan kanı içtiğine bir anlam verebilmiş değil ancak konuyla ilgili çok ilginç iddialar var. Bu insanlardan bazılarına neden insan kanı içtikleri sorulduğunda ise bazı hastalıklarının çözümü için kan içtiklerini söylemişler. Söylenene göre bu insanlar yorgunluk, stres, baş ağrısı ve dinmek bilmeyen miğde ağrısı çekiyor bu durumun iyileşmesi için ise sadece insan kanı işe yarıyor.

Tabii bu insanlara vampir diyebilmek zor bir durum çünkü insan kanının geçmiş tarihte ilaç olarak kullanıldığı biliniyor. Tarih sayfalarında yer alan bilgiye göre 15.YY’da Papa 8. Innocentius ölüm döşeyindeyken üç genç erkeğin kanı ölünceye dek akıtılmış ve kaynatılarak Papa’ya içirilmiş. Elbette bu hastalık için bir çözüm olmamış. Bu insanların vampir olabileceğiyle ilgili araştırmalar yürüten Louisiana Devlet Üniversitesi’ndeki araştırmacı John Edgar, bu insanların geçici bir heves ya da bir rastlantı sonucu kan içmediğini düşünüyor ve bu insanların vampir duygular herekt ettiğini savunuyor.Kan besin konusunda oldukça zengindir ancak vücuttaki tüm organları beslediği için saldırılara açık ve tehlikelidir. Bazı durumlarda kan, hastalık yapan organizma olarak isimlendirebileceğimiz patojenlere sahip olabilir.Yaşamımız için son derece önemli olan bu sıvı, içildiği durumlarda zararlı değildir ama sık tüketilmesi durumunda zehirlenmeye neden olabilir. Bunun öncelikli nedeni kanda çok fazla miktarda demir bulunmasıdır.

Eğer kendi kanınızı bir kez olsa da tatma şansını bulduysanız, kanın demirden farkı olmadığını anlamışsınızdır. Vücudumuz için son derece gerekli olmasına rağmen kan tüketimiyle birlikte çok fazla birikecek olan demir, bir noktadan sonra ‘haemochromatosis’ ismi verilen hastalığa neden olur. Fazla miktarlarda demir alımında görülen bu hastalık karaciğer sorunlarına, akciğerde sıvı birikmesine, susuzluğa, düşük kan basıncına ve sinir hastalıklarına neden olur. Demirin kötü etkileri göz önüne alındığında söylenebilecek tek şey kan içmenin iyi bir fikir olmadığıdır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
4
OHA
Korkunc Korkunc
2
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Kızgın Kızgın
2
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı