Normal Bir Ağaca Benziyordu ama İçinde Tuhaf Şeyler Yaşıyor


Normal Bir Ağaca Benziyordu ama İçinde Tuhaf Şeyler Yaşıyor

Dünyada milyonlarca çeşit hayvan türü yaşıyor. Henüz keşfedilmemiş bir çok türün olduğu da tahmin ediliyor. Şuan bilinen 1 milyon 367 bin 555 çeşit hayvan türü var. Bilim insanları her geçen yıl yeni hayvan türleri bulmaya devam ediyor. Sahip olduğumuz teknoliji imkanlarına rağmen halen ismini  bilmediğimiz pek çok hayvan var. Bu videodaki hayvanların tuhaf özelliklerini görünce eminiz ki sizde çok şaşıracaksınız.

Boynuzlu balina

Boynuzlu balina hayvanını daha önce görmüş müydünüz? Eminiz pek çok kişi adını bile ilk defa duymuştur. Olgun bir erkek balinanın dudağının üzerinden çıkan bu kıvrımlı boynuzlar 3 metreye kadar uzayabiliyor. Boynuz, yapısı itibariyle oldukça hassas; 10 milyon tane sinir ucuna sahip.

Bu balina türünün sadece iki dişi olmasına rağmen bunun herhangi bir eksikliğini hissetmiyor.

Boynuzun işlevi hakkında kesin bir yargıya henüz varılamamış olsa da 3 teori var. Boynuzlkarın ilki boynuzunu silah olarak kullandığı yönündeyken bir diğeri navigasyon gibi kullandıkları yönünde.

Diğer bir teori ise çiftleşme döneminde rakipleriyle mücadele ederken kullandığı yönünde…

Ornitorenk

Ördek gagasına sahip erkek ornitorenkler, herhangi bir tehlike durumunda arka ayaklarından zehir salgılıyor.

Bir insanı öldürebilecek güçte olmasa da bu zehrin inanılmaz bir acıya ve şişliğe sebep olduğu biliniyor.

Özellikle çiftleşme dönemlerinde kızgın olan ornitorenklerin arkasında durmasanız iyi olur.

Hem karada hem suda yaşayabiliyor. Kendisine benzer başka bir hayvan türü nerdeyse yok.

Bu kadar ilginç özellikleri olması nedeniyle 1799’da bilim adamları tarafından ilk kez incelendiğinde bu hayvanın farklı hayvanların birbirine dikilmesi oluşan sahte bir hayvan olduğu sanılmıştır.

Kanada vaşağı

Kedigiller familyasından olan Kanada vaşağı, görünümüyle izleyenler tarafından hayli ilginç bulunuyor.

Bu hayvan,  Alaska’nın güney kesimlerinde yaşar. Vaşaklar doğası gereği yalnız dolaşır ve sadece geceleri avlanırlar. Bunların dışında iyi birer yüzücü ve tırmanıcıdırlar. Çok hızlı, çevik ve boyutuna oranla güçlü bir yırtıcı olduğundan kar tavşanı, kemiriciler, ördek, yer kuşları, balık ve bazen de geyik gibi hayvanları kendilerine av yaparlar.

Mavi Deniz Tavşanı

6 santimetre boyutlarına ulaşabilen bu mavi canlı, bakanları bir kez daha baktırıyor. Dünyadaki bütün

tropikal ve ılıman sularda yaşayabilen mavi deniz tavşanı, aynı türdeki hem cinsleri ile beslenebilir. Yani yamyamlık yapabilir. Mavi deniz tavşanını karnında gaz keseciği bulunur. Bu gaz keseciği sayesinde su üzerinde sabit kalabilmektedir. Bu canlı hermafrodittir. Yani hem erkek hem de dişi üreme organını taşımaktadır.

Kollarının süslü olması hem yüzen hem de uçan avcılardan korunmasına yarar.

Kakapo

Yeni Zelanda Maori bölgesinde çok nadir görülen ve tip olarak dünyanın en ilginç kuşu Kakapoolar yaşıyor. Dünyanın Uçamayan Tek Papağanı: Kakapodur. Kanatlarını sadece yürürken dengeyi sağlamak için kullanıyor. Uçmadığı için vücudu çok ağırlaşabiliyor. Yeni Zelanda Maori bölgesi halkı Kakapoları hem avlıyor, hem de pet olarak kullanıyor. Kakapolar noktürnel canlılar. Gündüzleri dinlenerek geceleri ise avlanarak geçiriyor. Uzmanlar yeryüzünde sadece 126 kakapo papağanı kaldığını açıkladı. Kakapo papağanları kolonileşemeden, insan, kedi ve sıçan gibi can düşmanları tarafından öldürülüyor.

Dugong

Denizineği türü olan Dugong, deniz domuzu veya deniz devesi olarak da biliniyor. Boyu 2.7 metreye,

ağırlığı 250-300 kilograma kadar çıkabiliyor. Hint Okyanusu’nda, Doğu Afrika’da, Kızıl Deniz’de, Güneydoğu, Asya kıyılarında, Avustralya’nın kuzey kıyılarında ve Hindistan’ın batı sahillerinde yaşayan Dugong, yavaş çoğalmasından dolayı nesli tükenme tehdidi altında olan canlılardan biri. Aynı zamanda denizlerin kirlenmesin de ölüm oranlarını maalesef çok artırmış durumda.

Tardigrad

“Su ayısı” olarak da anılan Tardigrad’lar suda yaşayan, mikroskobik boyutlarda ve 8 bacaklı bir hayvan

türü. Bu canlıların boyu  1.5 mm’yi bulurken, en küçükleri 0.1 mm’den bile küçük olabiliyor. Derin denizlerden dağlara, ekvatordan kutuplara birbirinden çok farklı noktalarda karşımıza çıkan bu

canlıların sırrını çözmek ise oldukça zor. İnanılmaz Dayanıklılar ve herkes ölse bile yaşayacak olan bir hayvan. Atm bombası gibi kimyasal felaketlerden bile kurtulabilirler. Çünkü onlar hem en nemli hem de en kuru noktalarda karşımıza çıkabiliyor. Mutlak sıfıra yani  -273 °C yakın sıcaklıklarda yaşayabilen bu canlılar, çoğu hayvanın dayanabileceği radyasyondan 1.000 kat daha fazla radyasyona da direnç gösterebiliyor. Tardigrad’ları bilim dünyasında daha da ilginç kılan şey ise“eutelic” canlılar olması. Yani tardigradlar doğum anında sahip olduğu hücre sayısı hayatları boyunca aynı kalıyor.

Alpaka

Alpaka, devegiller familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türü. Dış görünüş itibariyle de lamaya benzeyen alpakalar, aynı lamalar gibi sağa sola tükürmekten pek hoşlanır.. Alpakalar otçuldur yani bitkilerle beslenirler. Saman, çim ve buldukları bitkileri yerler. Alpakaların en ilginç yönü tuvalet alışkanlıkları. Birlikte yaşayan alpakaların hepsinin aynı yere tuvaletini yapması oldukça ilginç.

Teredo navalis

İlk başta göründüğünde ağaca benziyor fakat bu ağacın içinde çok tuhaf bir hayvan yaşıyor. Adı ise

Teredo navalis.. Özellikle Ahşap teknelerde en önemli sorunlardan biri de bu hayvanın saldırmasıdır. Ağaca, odun veya tahtadan yapılmış pek çok malzemeye gibi pek çok malzemeye zarar verebiliyorlar. bir tür ahşap yiyen tatlı su canlısı. tatlı sulardaki batıkları yiyerek zaman içerisinde yok ettikleri ve ortada incelenecek  kalıntı bırakmadıkları için, su altı arkeologları tarafından hiç sevilmezler. Teredo Navalis aslında bir kurt değil kabukludur. Larva olarak bulunur. Plankton olarak bir süre yaşamını sürdürdükten sonra değişime uğrar ve ahşap gövde üzerinde en küçük açıklıktan bile içeri girer. Ahşap içinde ömrü 1-3 senedir,  çiftleşerek ürer ve yumurtalarını tekrar denize bırakır. Denizde ahşapla beslenen bu canlı, 5-30 derece arasında sıcaklıklarda yaşar, oksijen ihtiyacı vardır ama 6 haftaya kadar oksijen almadan yaşayabilir.

Panda Karıncalar

Siyah ve beyaz yapısıyla adeta küçük bir pandayı anımsatan bu karınca türünün birbirinden ilginç özellikleri var. İnek öldüren karınca olarak da bilinen panda karıncanın zehri bir insanı veya hayvanı öldürebilecek derecede kuvvetli. Her şeyin birbiriyle uyum içerisinde olduğu doğada panda karıncaların siyah beyaz renkte olmalarının da bir amacı var. Siyah beyaz renkler aposetamik özellikleri temsil eder. Yani aposetamik özellik, parlak ve uyarıcı renkler anlamına gelir. Bu sevimli görünüme sahip panda karıncalarda iş bölümünün olmadığı gibi cinsiyet ayrımı da yoktur. Karıncaların cinsiyeti yumurtaların döllenip döllenmemesine bağlıdır. Binlerce karınca türünden hem renk, hem cinsiyet hem de iş bölümü olarak farklılık gösteren panda karınca her ne kadar sevimli olsa da zehirli iğnesi bir o kadar ıstırap verici.

Okapi

Okapi, zürafagiller familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü. İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır. Okapi adlı bu hayvanın postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve hafif kırmızımsı parlar. Bacakları zürafa gibi olmasa da gayet uzundur. Erkeklerin iki kısa boynuzu olur. Dişilerin boynuzu yoktur. Okapilerin dilleri koyu mavi renktedir. Bir Okapi ortalama 230 kg ağırlığında, 2 metre uzunluğunda, 1,60 m boyunda olur. Kuyrukları 40 cm’e kadar uzar. Dişi Okapiler genelde erkeklerden biraz daha büyüktür.

Molok

Sürüngen sınıfına dahil olan boyu 15 santimetreye kadar ulaşabilen ilginç görünümlü moloklar,  halk arasında “Dikenli Molok” olarak da bilinir. Vücudu dikenlerle kaplı olan bu tür insanlar için oldukça zararsız ve savunması bir canlıdır. Bunun dışında yapılan araştırmalar, molokların topraktaki suyu ayakları yardımıyla emebildiğini de göstermiştir. Çoğunlukla karıncalarla beslenen bu canlı, duruma göre tıpkı bir bukalemun gibi renk değiştirebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
1
OHA
Korkunc Korkunc
1
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı