Sağlıksız Olduğunuzu Gösteren 10 Endişe Verici İşaret


İnsan vücudu, bağımsız olarak işlev gören çok sayıda mekaniği içeren karmaşık bir mekanizma. Vücutta bir şey yanlış olduğunda kesinlikle hissediyoruz. Bununla birlikte, pek çok insan vücudun verdiği işaretlere dikkat etmemekte ve genellikle çok geç davranmaktadır. Daha büyük sağlık sorunlarını önlemek için, bir hastalığın belirtilerini tanımamız gerekir.

10 – KURU CİLT

Kuru cilt E vitamini eksikliği bir işaretidir ve zamanında tedavi edilmesi gerekir. Vücudumuzda vitamin düzeylerini artırmak için daha fazla badem, çiğ tohumlar, lahana, bitkisel yağlar, ıspanak, balık ve yumurta yemeliyiz! iç hastalıklarının tanısına zaman zaman cilt belirtilerinden ulaşılıyor. 

Bazen tümör ortaya çıkmadan önce, cilt ve tırnaklarda belirtiler görülebiliyor. Bu nedenle bazı belirtileri dikkate alıp hekime başvurmak çok önemli. Çünkü bu sayede tümör erken safhada yakalanıp tedavi edilebiliyor, hastanın yaşamı kurtulabiliyor.

9 – KIRILGAN SAÇ VE TIRNAKLAR

Bu soruna genellikle vücuttaki yetersiz D vitamini ve kalsiyum düzeyleri neden olur. Bunu çözmek için, patates ve brokoli gibi sebze tüketin, çiğ inek sütü, kefir ve yoğurt içip, daha çok filizlenmiş buğday ve tahıl yiyin. Sağlıklı bir tırnağın renginin dokunulduğunda pembe ya da pembemsi beyaz olması gerekir.

Saçların kuru olmasının sebebi tiroid bezinin az çalışması olabilir. Gebelik, emzirme dönemi ve menopoz da hormonal değişikliklere yol açabilmektedir.Saç ve tırnak sorunlarınızın sebebini bulmak için doktorunuza başvurmanız ve belirli laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekmektedir.

8 – ŞEKER İSTEĞİ

Sinir sisteminizi yorulduğunda ve enerjimiz bittiğinde şeker isteği ortaya çıkar. Bu hemen bir çikolata kapmanız gerektiği anlamına gelmez bu zararlı atıştırmalıklar yerine, isteği azaltmak için biraz bal veya bitter çikolata yemeyi deneyin.Tatlı krizleri ise, genellikle düşük kan şekeri seviyesinin bir sonucudur. Bu nedenle, canınızın tatlı çekmesi diyabet habercisi sayılmasa da, diyabet hastasıysanız kan şekeri seviyesinin düşmesi sıra dışı bir olay değildir.

7 – EKŞİ YEME İSTEĞİ

Eğer aniden canınız ekşi yemek çekiyorsa , muhtemelen asitli gıdalar ile zarara uğrattığınız karaciğer veya safra kesesi ile sorun yaşıyorsunuz. Sorunu gidermek için daha fazla limon ve yaban mersini tüketmelisiniz. Metabolizmanın adeta bir saat gibi çalıştığını ve vitamin, mineral, şeker ve protein gibi gerekli duyduğu ihtiyaçları beyne gönderdiği sinyallerle çalışılmakta. tçe söylemek gerekirse bir gıdaya karşı dayanılmaz bir istek oluşur. Bu istek vücudunuzun size vücuttaki bir maddenin eksikliğini anlatma yolu olabilir. Bu istekler gebelik yada adet dönemleri gibi hormonsall değişimlerin olduğu, metabolik ya da psikolojik değişimler  sırasında veya adrenalin bezlerin düzgün çalışmaması gibi durumlarda tetiklenebilir.

6 – AĞZA ACI SU GELMESİ

Yemek borusu ile mide arasındaki sibop sisteminin gevşek olması nedeniyle gelişen reflü hastalığında olur. Normalde mideden yemek borusuna geçmeyen asit yemek borusuna geçer, ağza kadar gelip yanma hissine yol açabilir. Göğüs orta bölgesinde de yanma olabilir. Bu soruna daha çok yemekten ve yattıktan sonra rastlanır. Uzmanlara göre reflü’ ye yanlış beslenme alışkanlıkları neden oluyor. Buna bağlı olarak meydana gelen şişmanlık ve aşırı yemek yeme reflü nedenleri arasında 1 numarayı paylaşıyor.

5 – DİŞ ETİ KANAMALARI

Kanama diş etleri, genellikle C vitamini eksikliği belirtisi, bu yüzden her gün yeterli lahana, brokoli, kivi, çilek, domates ve bezelye tükeymelisiniz. Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları, diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Her şeyden önce diş eti kanaması ile karşılaştığınızda ortada bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Sağlıklı dişlerin, diş fırçalamak ya da sert bir meyve ısırmak gibi bahanelerle kanamaması gerekir.

4 – TUZLU YEME İSTEĞİ

Eğer tuzlu yemek arzu ediyorsanız, inflamasyon (inflamasyon, yangı veya iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel/dışsal doku hasarına denir )veya idrar yolu enfeksiyonu bir işaretidir. Tuzlu yeme ihtiyacı o kadar güçlü bir dürtüdür ki bazı insanlarda bağımlılığa dönüşebilir.

Bazı kimselerde de bu istek bazı hastalıkların veya mineral eksikliğinin habercisi olabilir. Bazen de sadece çok fazla su kaybetme, fazla egzersiz yapma ya da ishal rahatsızlıkları da bu tuzlu yeme ihtiyacının sebebi olabilir.

3 – YORGUN UYANMA

En önemli nedeni gece sağlıklı uyku uyuyamamaktır. Değişik nedenlerle vücudun biyolojik ritminin bozulması kaynaklı olup geceyi gece, gündüzü gündüz gibi yaşamamaktır. 

Uykuda kısa sureli solunum durması (uyku apnesi), huzursuz bacak sendromu olması, gece yatmadan önce yemek , Yatma saatine yakın fazla çay kahve içmek, kronik hastalıkların uygun tedavi edilmemesi nedeniyle oluşan bedensel rahatsızlıkların uyku kalitesini bozmasına sık rastlanır.

2 – BACAK VE AYAKLARDA KARINCALANMA HİSSİ

Bu yakınma sinir dokusuna zarar veren fıtık, sıkışma gibi durumlarda ve metabolik nedenlere bağlı olarak görülebilir. Karıncalanma yakınması ayrıca özellikle toplardamarları ilgilendiren iç ya da dış varis durumlarında olabilir. Kan dolaşımını zorlaştıran, kan koyulaşmasına neden olan (sıvı noksanlığı, kanda hücre sayısının fazla olması şekerin ve kan yağlarının çok yüksek olması) durumlar ile vitamin noksanlıklarına da olabilir.

1 – Yunan Ayak

İkinci ayak parmağınızda görülen hafif bir şişlik kötüye işaret olabilir.. Eğer ikinci ayak parmağınızda hafif şişlik ve ya yanma durumu varsa bu ayakkabınızın rahatsız edici olduğunu göstermektedir. Aldığınız ayakkabıları kendi ayak stilinize göre seçmeniz sağlınız açısından daha faydalı olacaktır.

Uzmanlar, özellikle son yıllarda moda olan ve rahat olduğu için sağlıklı olduğu düşünülen babet ayakkabıların da oldukça zararlı olduğunu söylemekteler. Ayakkabının içi parmaklarınıza göre geniş olması lazım.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
1
OHA
Korkunc Korkunc
1
Korkunc
Aşk Aşk
3
Aşk
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Kızgın Kızgın
3
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı