Yaşlanmanızı Önleyecek Bu Tavsiyeleri Mutlaka Bilmelisiniz !


Bir araştırma ekibi, 38 yaşında olan 1000 kişiyi belli kriterlerine göre değerlendirdi. Sonucunda ise bazılarının vücut bulgularının 20’li yaşlarda biri ile uyumluluk göstermesine rağmen, diğer kişilerin sağlık koşullarının ise çoktan yaşlılık evresine geçiş yaptığını görüldü. Araştırma sonuçlarına göre ise genetik yapı, yaş ve görünüm arasındaki ilişkiyi sadece %20 oranında etki ediyor. Ama çevresel ve yaşam tarzı bu ilişkiyi çok daha büyük bir oranda değiştiriyor.

Biz de bu içeriğimizde sizler için daha genç görünmenizi sağlayacak püf noktaları bir araya getirdik. Ayrıntılar için devam edin… ?

1. Stres seviyenizi yönetin!

Nobel ödüllü Elizabeth Blackburn, hücrelerimizdeki yaşlanma süreçlerinden aslında telomerlerin (kromozomların uçları) sorumlu olduğunu söylüyor. Ve telomerlerimiz ne kadar kısa ise o kadar hızlı yaşlılık belirtileri gösteriyoruz. “Peki bunun önüne geçmek için bir olanağımız var mı?” diye sorarsanız. Cevabımız “Evet!” Ne kadar az stres o kadar uzun süren bir genç görünüm. Kronik stres kısa telomerlere yol açar, bu nedenle stres seviyemizi yönetmek önemlidir.

2. Sevdikleriniz ile vakit geçirin.

Blackburn’un araştırmaları, güvenli ve arkadaş canlısı topluluklarda yaşayan insanların daha uzun telomerlere sahip olduklarını keşfetti. Hani derler ya ev alma komşu al. İşte ne kadar sevgi dolu bir ortamda bulunursanız o kadar genç kalırsınız.

Başka bir çalışma ise evli insanların ve eski dostluklarını sürdürebilen kişilerin daha uzun telomerlere sahip olduklarını söylüyor. Hatta bazı araştırmalara göre, sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğumuz en uygun arkadaş sayısının altı olduğunu göstermektedir.

3. Daha az miktarlarda ve sağlıklı beslenme düzenine sahip olmalısınız.

Yetersiz beslenmemek koşulu ile az kalorili bir beslenme düzeni metabolizmamızı yavaşlatır ve daha genç kalmamıza yardımcı olur. Bu sonuca ise araştırmalar iki yıl süren bir gözlem ile ulaştılar. İki farklı maymun grubu iki farklı beslenme düzenine göre gözlemlendi. Sonuçta, daha düşük kalorili ama yeterli bir beslenme düzeniyle beslenen maymunların daha sağlıklı ve daha genç bir bedene sahip oldukları buldular.

4. Beyninizi gereksiz düşünceler ile yormayın!

Egzersiz yapmak tabii ki de çok önemlidir. Ama beyninizi eğitmeyi unutmamak gerekir. Kitap okuyun, yabancı dilleri inceleyin ve zihinsel aktiviteler içeren oyunlar oynayın. Beyninizi aktif olarak çalıştırarak yaşlanma sürecini yavaşlatmak sizin elinizde. Çünkü yapılan son çalışmalar, öğrenmenin beynin daha genç kalmasına yardımcı olan nöron sayısını artırdığını kanıtlıyor.

5. Daha doğal kaynaklı kozmetik ürünleri tercih etmeye çalışınız.

Daha az makyaj yapmaya çalışınız çünkü kozmetik ürünlerde kullanılan parabenler östrojeni bozabiliyor. Ve  normal dişi doğurganlığı etkileyen hormonu erken yaşlandırmaya dönüştürebiliyor. Bu yüzden size tavsiyemiz daha doğal içerikli kozmetiklere geçin. Eğer bir makyaj bağımlısıysanız, yüzünüzü her gün iyice temizlediğinizden de emin olun.

6. Güneşte olabildiğince vakit geçiriniz.

Bugünlerde tüm kadın dergileri, yüzümüzde güneş kremini kullanmayı kış aylarında bile atlamamamız gerektiğini söylüyor. İngiltere’de yapılan Kanser Araştırmaları ise, gün boyunca güneşte hiçbir güneş kremi olmadan yaklaşık 15 dakika geçirmemizi destekliyor. Emin olun bu, cilt kanseri riski olmadan D vitamini almanıza yardımcı olacak.

7. Daha Fazla Dans.

Yeni bir çalışma, dansın yaşlanma sürecini tersine çevirebilen en etkili egzersiz tiplerinden biri olduğunu gösteriyor. Dans, özellikle sürekli değişen koreografiler, hipokampusun çalışmasını hızlandırarak, yaşlanmanın yavaşlamasına yardımcı olabilmektedir.

8. Yatağa bir saat daha öncesinde gidin.

Doğru bir uyku düzenine sahip olmak çok önemli. Uzmanlar, 11:00 ve 3:00 saatleri arasında aldığımız uykunun beslenme ve re-jenerasyonu doğrudan etkilediğini, bu yüzden saat 11:00 ya da daha erken saatlerde uyumaya gitmemiz gerektiğini söylüyor. İdeal olan ise bir bireyin gece başına 7 ya da 8 saat uyku alması. Kronik uyku eksikliği sadece nasıl hissettiğimiz değil, nasıl göründüğümüzü de etkilemektedir.

9. Beslenmenize daha fazla vitamin ekleyiniz.

Antioksidanlar, güneşin meydana getirdiği hasarlardan veya sigara içmekten kaynaklı hücresel hasarları engeller. Bunu yapmanın bir diğer yolu, antioksidanlarla birlikte yüz kremleri kullanmakta olabilir. Diğer yol ise onları ağızdan almaktır. Yaşlanmayı yavaşlatan en güçlü antioksidanlar selenyum, E vitamini ve C vitaminidir.

Beslenme rutininize balık yağı veya bir anti-inflamatuar takviyesi eklemeyi düşünebilirsiniz. Balık yağı, kalp performansını iyileştiren, omega-3 asitleri bakımından zengin ve genç bir cildi de her açıdan korumaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

OHA OHA
0
OHA
Korkunc Korkunc
0
Korkunc
Aşk Aşk
0
Aşk
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı